Bitcoin Cüzdanı Nasıl Alınır?

Bitcoin cüzdanı en basit ifade ile insanların dijital paralarını korudukları ve bulundurdukları yerdir. Özel ve açık olmak üzere iki anahtara sahip olan bu cüzdanlar, internet bankacılığı hesaplarına benzetilebilir. Cüzdanlar sayesinde para gönderme, alma ya da bakiye görüntüleme gibi işlemler yapılabilmektedir. Bitcoin için böyle cüzdanlar olduğu gibi diğer kripto paralar için de vardır.

Bitcoin Cüzdanı Nasıl Çalışır?

Bitcoin cüzdanları tarafından kullanıcıların kripto paraları değil, bunlara ait kayıtlar saklanır. Yani blok zincirlerinde depolanmış durumda olan işlemlerin kayıtları bu cüzdanlardadır. Cüzdanların blok zinciri ile etkileşime girme yeteneği, para gönderme ya da bakiye görüntüleme gibi işlemlerin yapılabilmesine olanak sağlar. Cüzdanların çalışma prensibinde açık ve özel anahtarların eşleşmesi zorunluluğu vardır. Bu zorunluluk sağlandıktan sonra istenilen işlemler rahatlıkla yapılabilir.

Bitcoin Cüzdanı Çeşitleri Nelerdir?

Bitcoin cüzdanı, kripto para dünyasında işlem yapan kişilerin en fazla ihtiyaç duyduğu cüzdanlardan birisidir. Bundan dolayı bu cüzdana olan ihtiyacın çok fazla olduğunu söylemek mümkündür. Buna bağlı olarak farklı özellikleri olan çok sayıda cüzdan geliştirilmiştir. İnsanlar bunlardan kendilerine en uygun olanları tercih edebilirler. Temelde hepsi aynı işlevi görmektedir. Bu cüzdan türleri ve özellikleri şu şekildedir:

  • Masaüstü Cüzdanlar: Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılan cüzdan türleridir. Bu cüzdanların kullanılabilmesi için cüzdanların bilgisayarlara indirilmesi gerekir. Güvenlik seviyesi çok yüksek olan bu cüzdanların en önemli riski ise kullanıcıların bilgisayarlarının güvenliğini tam sağlayamamasıdır. Böyle bir durumda bütün paranın kaybedilmesi söz konusu olacaktır.
  • Online Cüzdanlar: Adından da anlaşılacağı gibi internetin olduğu her yerden erişilebilecek bir cüzdan türüdür. Özel anahtarların da çevrimiçi olarak saklanması ciddi risk oluşturmaktadır.
  • Mobil Cüzdanlar: Masaüstü cüzdanların çalışma prensibine sahiptir. Fakat depolama alanı daha küçük ve sınırlıdır. Bitcoin cüzdanı olarak bu türün kullanılması, bir takım avantajlar meydana getirmektedir. Özellikle BTC ile işlem yapılan yerlere gidildiğinde cüzdan çok büyük kolaylık sağlar.
  • Donanım Cüzdanlar: Özel anahtarların USB ya da harici bellekte saklandığı cüzdan türlerine verilen isimdir. Anahtar çevrimiçi kullanılıyor olsa da depolamayı çevrimdışı olarak yapar ve bu da güvenlik seviyesinin yükselmesine neden olur. Bu depolamaya soğuk depolama da denilmektedir.
  • Kâğıt Cüzdanlar: Güvenlik seviyesi en yüksek olan cüzdanlardan birisidir. Özel ve açık anahtarlar bir kâğıdın üzerinde yer alır.

Hangi Bitcoin Cüzdanı Tercih Edilmelidir?

Bitcoin cüzdanı seçimi yaparken öncelikle hangi amaç için kullanılacağına karar verilmelidir. Örnek vermek gerekirse bu cüzdanlar hem günlük kullanımda hem de yatırımlarda tercih edilebiliyor. Ayrıca bazı cüzdan türlerinde Bitcoin dışında da kripto paralar depolanabiliyor. Dolayısıyla da kullanım amacı burada çok önemli bir konuma geliyor.

Kullanım amacına karar verdikten sonra yukarıda bahsedilen temel özelliklere göre cüzdan türüne karar verilmelidir. Son olarak ise bu türde olan cüzdanlardan biri tercih edilmelidir.