Bitcoin Doların Yerini Alabilir mi?

Kripto para birimlerinin özellikle 2018 yılının başında yaşadıkları zirve, ilginin bu alana kaymasına neden olurken bazı çevrelerin Bitcoin dolar karşılaştırması yapmasını da sağlamıştır. Yapılan karşılaştırmalarda Bitcoin’in yakın zamanda doların yerine geçip geçemeyeceği irdelenmektedir.

Bitcoin Dolar Karşılaştırması

Uluslararası finans piyasaları dikkate alındığında en güçlü para biriminin dolar olduğu rahatlıkla söylenebilir. Dünya ticaretinde çok yoğun bir şekilde bu para biriminin kullanılıyor olmasından dolayı zaman zaman doların yerine geçebilme potansiyeli olan para birimleri ile ilgili araştırmalar yapılmıştır. Bunların sonuncusu İsviçre’nin en ünlü finans şirketlerinden birisi olan UBS (Universal Bank in Switzerland) tarafından yapıldı. UBS normal para birimlerinden birisi olmayan Bitcoin için bir araştırma yaparak, ulaştığı sonuçları kamuoyu ile paylaştı.

UBS tarafından yapılan Bitcoin dolar karşılaştırması ya da Bitcoin’in doların yerine geçip geçemeyeceği araştırması, ilginç sonuçlar içermektedir. Bu sonuçlar özellikle kripto para piyasasında Bitcoin’in geleceğin parası olduğuna inanlarda büyük bir hayal kırıklığı oluşmasına neden olmuştur.

UBS Raporuna Göre Bitcoin

UBS tarafından yayınlanan raporda, Bitcoin’in işlem kapasitesinin sınırlı olduğu ve şuan dünyada sadece VISA ile yapılan işlemleri dahi karşılayamayacağı iddia edildi. Bunun nedeni olarak ise bu dijital paranın özellikle bu şekilde tasarlandığı belirtildi. Sınırlı yapısından dolayı doların yerine geçmesi neredeyse imkânsız olarak nitelendirildi.

Açıklanan rapordaki bir diğer ilginç bilgi ise Bitcoin dolar arasında yer değişikliği olabilmesi için dijital paranın fiyatının en az 123.000 dolar olması gerektiği yönündeki görüştür. Şuanda 7.000 dolar seviyesinde bulunan Bitcoin’in belirtilen seviyeye gelmesi en azından yakın zamanda mümkün görünmemektedir.

Bitcoin’in İstikrarsız Yapısı

Dünya ticaretinde çok büyük bir ağırlığa sahip olan doların en önemli özelliklerinden birisi istikrarlı yapısıdır. Doların değeri her ne kadar zaman içinde değişiyor ise de dünya piyasasındaki bu değişimler çok sınırlıdır. Örnek vermek gerekir ise dolar ile Euro arasındaki pariteye bakılması yeterlidir. Yıllardır 1,10 ile 1,15 arasında gidip gelmektedir.

Bitcoin fiyatları incelendiğinde ise istikrarsız bir yapının olduğu görülecektir. Bu yapı uluslararası finans piyasaları için çok ciddi bir risktir. Yalnızca bu durum bile Bitcoin için önemli bir engeldir.