Bitcoin Gönderim Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Bitcoin madencilik yöntemi ile kazanılması yaygınlaştıktan sonra ticareti yapılmaya da başlanmıştı. Ticareti yapılmasının ve alınan hizmetin Bitcoin ile ödenmesi sonrasında birçok aracı şirket ve madenciler Bitcoin gönderim ücreti almaktaydı. İlk zamanlarda alınan Bitcoin gönderim ücreti miktarı o kadar küçük bir değerdeydi ki, kimse bu değerlerin kesilip kesilmediğini önemsemiyordu. Bitcoin ticareti ve aktarımı genellikle işin ehli olunduğu takdirde kolay bir işlemdir. Fakat Bitcoin ticareti yapılırken neyin ne olduğunu bilmemek gönderilen Bitcoin ücretinden çok Bitcoin gönderim ücreti ödenmesine sebep olabilir. Birçok konuda gelişme gösteren Bitcoin ticareti eziyet olmaktan çıksa da Bitcoin alım ve satımı yaparken dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. İşin ilmini bilmemek ya da yapılacak olan ticaretin nasıl yapıldığını bilmemek ücret ve komisyon miktarının işin içine girmesi ile de sorun teşkil eder bir hale gelebilir.

Bitcoin Gönderim Ücreti Neden Kesiliyor?

Bitcoin’in ticareti başladıktan sonra Bitcoin gönderim ücreti adı altında alınan Bitcoin ücretleri, aracılık yapan ve madencilik yapılan sitelerin kesmiş olduğu komisyondur. Bitcoin dünyasında ticaretle uğraşan kullanıcıların artık vermek istemediği bu ücret birçok site tarafından alınmaya devam ediliyor. Bitcoin ticaretinin yaygınlaşmaya başladığı ilk zamanlarda değeri 10 ila 20 dolar olacak şekilde Bitcoin tahsis ediliyordu. Bu rakam aşırı küçük bir miktar olduğundan kullanıcılar bu ücreti zorunlu olarak ödüyorlardı.

Gönderim Ücretleri Nerelere Gidiyor?

Genellikle Bitcoin ticaretinde gönderim ücreti alan kişiler madencilerdir. Madencilerin kendi paylarına almış olduğu bu miktar sistemin beslenmesinde oldukça önemlidir. Böylelikle ticareti yapan site ve şirketler kesilen bu miktar sayesinde biraz da olsa hesaplarına Bitcoin kazandırıyor. Bu ücretler sayesinde Bitcoin kazanan site ve şirketler oldukça fazla. Karşılıklı olarak Bitcoin ticaretini onaylayan ve bu ticaretin gerçekleşmesini sağlayan iki birey ticaret sistemine onay verdikleri anda Blockchain blok zincirinden 1 tanesi ayrılır. Blockchain Bitcoin zincirinden 1 tane bloğun ayrılma bedeli olarak tahsis edilen ücret Blockchain sisteminde gönderim ücreti olarak isimlendirilir. 1 Bitcoin bloğunun ticaret sonucunda diğer bloklardan ayrılmasının ücreti ise 12,5 BTC olarak belirlenmiştir.