Bitcoin nedir? Bitcoin Kullanmanın Avantajları

Bitcoin ilk olarak deneysel olarak başlamıştır ve sanal para birimidir. Bir merkeze bağlı değildir ve bağlı olduğu ödeme sistemi yoktur. Alıcı ve satıcı arasında, aracı olmadan işlemlerin iki taraf arasında gerçekleştirilmesidir.  İlk olarak Japonya’da ortaya çıkmıştır. Satoshi Nakamoto, tarafından 2008 yılında kurulmuştur.

Son zamanlarda yatırımcıların odak noktaları halindedir. Dijital para birimleri son dönemde mantıklı yatırım araçları halini aldı. Tüm dünyada Bitcoin son derece yaygınlaşmıştır ve kullanıcıları yaklaşık olarak 1 milyonu geçtiği tahmin edilmektedir. Bitcoin’in bu kadar tercih edilmesinin ve tutulmasının nedeni, aracı olmadan para transferinin yapılabiliyor olmasıdır. Bir merkeze bağlı olmadan para transferleri farklı bir teknoloji ile yapılabilmektedir. Aynı zamanda bir kurum ya da devlet tarafından kontrol edilmemektedir. Genel olarak ‘blockchain’ mantığı üzerine kurulum yapılmıştır.

Bitcoin Kullanmanın Avantajları

Bitcoin kullanımının avantajları arasında, enflasyon riskinin düşük olması bulunmaktadır. Tedavülde bulunana paraya olan arz enflasyonun artmasına neden olmaktadır. Bitcoin’de durum bu şekilde değildir. Bu sistem sonu olan bir sistemdir ve enflasyon riski de düşüktür.

Hükümete bağlı olarak normalde kullanılan para birimlerinde çökme yaşanabilmektedir. Bitcoin’de böyle bir durum söz konusu değildir. Güvenli, basit ve ucuz olması da avantajları arasında yer almaktadır. Aynı şekilde izi de sürülemez ve takip edilemez. Taşınması da son derece kolaydır.  Çok fazla bitcoin’e sahip olunsa bile bu küçük bir hafıza kartı ile taşınabilmektedir.