Blockchain Teknolojisine Yatırım Yapan Ülkeler

Son zamanlarda Bitcoin kavramı oldukça fazla duyulmaya başladı. Fakat takdir edersiniz ki kripto para piyasası sadece Bitcoin’den ibaret değildir. Bitcoin’in yanında Litecoin, Ethereum, Dash, Monero, IOTA, Ripple gibi çok değerli coinler de mevcuttur. Kripto para piyasasına aşırı olumlu biçimde bakan insanlar, ilerleyen zamanlarda geleneksel paraların tamamen ortadan kalkacağını ve bunların yerini kripto paraların alacağını söylemektedirler. Bu bir öngörüdür ve doğru bir öngörü olup olmadığını bizlere zaman gösterecek. Fakat en azından bu zamanda ne kadar Bitcoin’in adını sık duysak da geleneksel paraların ortadan kalkıp sadece kripto paraların kullanılması öngörüsü bu zamanlar için pekte mümkün durmuyor. Bununla birlikte günümüzde birçok ülke kripto para piyasasının önünü açmış hatta destek vermeye başlamışlardır. Günümüzde devletler de yavaş yavaş kripto paraların aslında çok değerli bir araç olduğunu fark etmişlerdir. Blockchain teknolojisine yatırım yapan ve kripto paraları destekleyen ülkelere gelin bir göz gezdirelim.

Blockchain Teknolojisine Yatırım Yapan Ülkeler

Estonya

Estonya küçük bir ülke olmasına karşın vatandaşları teknolojiye oldukça meraklıdır. Estonya bu tarz teknolojilere ilk girişimde bulunan ülkelerin belki de başını çekmektedir. Estonya Blockchain tabanlı e-oylama kullanan ilk ülkeler arasındadır.

Birleşik Devletler

Dünyada ki en büyük Bitcoin ticaret hacmi olduğu bölge ABD’dir. Bununla birlikte Silikon Vadisi’nde cryptocurrency, Blockchain ile ilgili çalışmalarını başlattı. ABD Bitcoin ticaret hacminin büyük bir kısmını üzerinde tutması ile birlikte Bitcoin ATM’lerini de en çok barındıran ülkedir. ABD kripto para konusunda diğer ülkelere nazaran genel olarak ön ayak olmuştur.

Kripto para piyasasının yasal düzenleyicisi olarak ve aynı zamanda rehber olarak gösterilen ülke yine ABD’dir. Bunun en büyük sebebi ABD’nin süper güç olmasından ileri gelmektedir. Bu nedenle Blockchain teknolojisine yatırım yapan ülkelerin başında gelmektedir.

Güney Kore

Samsung ve LG gibi teknoloji devi şirketleri içeren Güney Kore teknoloji alanında dünya piyasasına adeta yön vermektedir. Teknoloji devlerine ev sahipliği eden Güney Kore, Bitcoin’i hem araç hem de yatırım olarak hızla benimsemektedir.

Hollanda

Hollanda’da bir Bitcoin kullanarak konaklama, gaz, bisikleti ve diş hekimi hizmetleri gibi hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Hollanda’da şu anda Mali Denetim Yasası uyarınca kripto para birimleri düzenlenmemektedir. Bu nedenle birçok yeni işletmeye Bitcoin ATM’leri kurulmuş olup hatta Bitcoin Büyükelçiliği açılmıştır. Bunun yanında ülkenin bankacılık sektörüne öncülük eden ING ve ABN Amro Blockchain teknolojilerine yatırım yapmaya başlamıştır.

Türkiye

Türkiye’ ise Bitcoin veya herhangi bir kripto para için girişimde bulunmamıştır. Yani Bitcoin Türkiye’de yasak değildir. Ancak yasallığı ile alakalı gözle görülür bir girişimde de bulunulmamıştır. Gözle görülür ve olumlu adım olarak nitelendirilebilecek tek şey SPK’nın kripto para ile ilgili yaptığı ve araştırmada kripto parayı övücü kelimeler kullanılması olabilir. Fakat bunlara karşın yakın zamanda Türkiye’nin kripto paralar ilgili olarak olumlu adımlar atması beklenmektedir.