Coin ve Token Arasında Fark Var mıdır

Coin ve Token terimleri insanlar tarafından sıkça karıştırılmaktadır. Bazıları tarafından eş anlamlı sanılan bu terimlerin anlamları birbirlerinden oldukça farklıdır. Coin ve Token arasındaki farklardan bahsetmeden önce bu iki terimi ayrı ayrı incelemeye alalım. Bu şekilde aralarındaki farkı çok rahat bir biçimde kendiniz de görebileceksiniz.


Coin Nedir?

Kripto para, zaman içerisinde değer depolayan şifreleme teknikleri kullanılan bir dijital paradır. Kripto paraya en güzel örnek ise Bitcoin’dir. Bitcoin, tüm işlemlerin herkes tarafından görülebildiği, dağıtılmış dijital defterlere dayanmaktadır. Gelen veriler toplu olarak depolanıp, Blockchain ağı katılımcıları tarafından paylaşılır. Blockchain, sahtekârlığı ortadan kaldırıp, şeffaflığı garanti etmektedir. Bitcoin, Satoshi Nakamota tarafından tasarlanmış bir proje, bir kripto para birimidir. Bitcoin’in veri tabanını kullanıp farklı algoritmalar içerisinde bulunan coinler de mevcuttur. Bu coinlere “altcoin” adı verilmektedir. Ripple, Ethereum, Litecoin, Stellar Lumens ve Monero bu altcoinlere örnektir.

Coinler, bölünebilir, taşınabilir, kabul edilebilir, dayanıklı ve sınırlı bir arza sahiptir. Kripto paraların aşırı taraftarı olan insanlar ileri ki zamanda günümüzde kullandığımız klasik kâğıt paraların yerini kripto paraların alacağını düşünmektedir.

Kripto paraların belirgin özellikleri şunlardır;

  • Kamuya açık bir blok zincire bağlıdırlar. Böylelikle herhangi bir kişi kolaylıkla ağa katılabilmektedir.
  • Kripto para, gönderilebilir, kullanılabilir, alınabilir ve üretilebilir(çıkarılabilir)dir.

Günümüzde kripto paralar, para olarak transfer dışında genel bağlamda hiçbir işe yaramamaktadır. Fakat ileride yapılacak anlaşmalar neticesinde etkinliğinin çok daha artacağı düşünülmektedir.


Token Nedir?

Tokenler, proje ekosistemi içerisinde bir ödeme sistemi olarak kullanılmaktadır. Projelere özel olarak üretilmektedir. Örnek verecek olursak; bir konser için üretilen bilet bir token olabilir ve bu tokenle gidip de bir restoranda yemek yiyemezsiniz. Çünkü o token o bilete özel üretilmiştir. Geçerliliği yalnızca o konsere aittir. Coinlerde ise durum böyle değildir. Kabul edilebilen her yerde kullanılabilir. Yine örnek verecek olursak; Bitcoin diyelim ki seyahatlerde, restoranlarda ve market alışverişlerinde kabul edilebilir olsun. Bitcoin’i rahatlıkla bu alanlarda harcayabilirsiniz karşınıza bir engel çıkmaz. Ancak Tokenlerde durum böyle değildir. Tokenler o an için üretilir harcanır ve biter devamlılık içermez. Tokenler belirlenen projelere özel olarak üretilip kullanılır. O proje dışında tokenin hiçbir değeri yoktur.

Kısacası Coin bir para birimi iken Tokenler daha çok bir proje ürünüdür. Tokenler üretilen proje dışında hiçbir değer görmezken Coinlerin dışarda bir değeri, bir fiyatı ve belli bir alıcı kitlesi mevcuttur. Aynı zamanda tokenler bir şifreleme yöntemi içermez bu nedenle üretilmesi oldukça basittir ve yine bu nedenle bir para birimi değildir. Bahsettiğimiz üzere Coin ve Token tamamen birbirinden farklı terimlerdir.