Kripto Para Borsası Tercihi Nasıl Yapılır?

Kripto para piyasasının en değerli ve olmazsa olmaz araçları arasında tabi ki borsalar mevcuttur. Özellikle geçtiğimiz 2 yıl içerisinde kripto para piyasaları borsalar ile dolup taştı. Dünyanın her yerinden açılan kripto para borsası sayısı ülkemizde de bir elin parmağını geçmiştir. Borsaların bu denli sürekli olarak açılması şüphesiz kripto para piyasasına artan ilgiden kaynaklanmaktadır.

Kripto Para Borsası Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Olayın özüne bakacak olursak, kripto para borsası artışı iyiye işarettir. Bunun sebebi ise kripto para borsaları açıldığı sürece, aralarındaki rekabet de artacak ve kullanıcılara daha cazip teklifler sunulacaktır. Borsaların açılması siz yatırımcıların oldukça işine gelmektedir. Tabi günümüzde kripto para borsası bu kadar farklı seçenekler sunarken, kullanıcılar hangi borsaya yatırım yapacaklarını şaşırmaktadır. Bu durumda kullanıcıyı doğru borsa tercih etmekten alıkoyabilmektedir.

Kripto para borsası tercihi yaparken, dikkat edilmesi gereken asıl nokta borsanın market hacmidir. Market hacmi kısıtlı borsalarda rahat davranamazsınız. Şöyle ki, borsayı takip ediyorsunuz ve bir altcoin gözünüze oldukça cazip geldi ve yatırım yapacaksınız. Ticaret işlemleri gerçekleştirdiğiniz borsanızda bir baktınız ki o takip ettiğiniz ve yatırım yapmayı düşündünüz altcoin yok. Bu ve bu tarz durumlar sizleri kısıtlar, ayrıca kazanma potansiyelinizden de alıkoyar. Bu nedenle market hacmi yüksek borsaları tercih etmenizi öneririz.

Kripto Para Borsası Seçiminde Güvenlik

Önemli olan bir diğer husus ise güvenilirlik ve güvenliktir. Borsaya giriş yapmadan önce girmeyi düşündüğünüz borsa firmasının geçmiş araştırmasını yapın. Öncelikli olarak firmanın sahibini, geçmişini ve kullanıcı güvenliği için hangi önlemlerin alındığı hususuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Zaten piyasada köklü denilebilecek belli başlı borsalar vardır. Bunlar; Binance, HitBTC, Bitfinex gibi firmalardır. Türk borsalarında ise BTCTurk, Paribu ve Koineks gibi güvenilir borsalar mevcuttur.

Kripto para borsası işlem ücretleri konusunda acımasız davranabilmektedir. İşlem ücreti az olan borsayı tercih etmenizin cebinize oldukça fazla yararı dokunacaktır. Borsaların işlem ücretleri konusunda da ufak çaplı bir araştırma yapmanızı önermekteyiz.

Sonuç olarak bahsettiğimiz bu kriterlere dikkat ettiğiniz takdirde başınız ağrımaz. Başınız ağrımaz lafını da iyi bir araştırma yaptığınızı farz ederek kullandık. Baştan savma bir araştırma yaparsanız çürük bir borsaya giriş yapma ihtimaliniz oldukça yüksektir.