Kripto Para Yatırımlarında Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

2010 senesinden sonra resmi olarak hayatımıza giren ve 2017 yılında müthiş bir atak yapan kripto para birimleri geleceğin parası olarak adlandırılmışlardı. Bilirkişilerin ve uzmanların tahminine göre Bitcoin 400 bin doları geçebilir. Bitcoin’in bu denli yükselmesinin sebebi takip edilemez ve oldukça düşük işlem ücretli olmasıdır. Fakat kripto para piyasası ne kadar yatırıma elverişli ve karlı olsa da dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Bu nedenle kripto para yatırımları yaparken son derece dikkatli olunmalıdır.

Kripto Para Yatırımları Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Kısa sürede hızlı para kazanmak isteyen yatırımcılar dört gözle kripto para piyasasını takip etmektedir. Kripto para yatırımına aşırı eğilimli olan bu kullanıcılar daha önce hiç kripto para piyasasına girmemişler ise bu piyasa hakkındaki düşünceleri şu şekilde biçimlenmektedir;

Bitcoin yerine bir altcoin satın alıp bu coinin kısa süre içerisinde Bitcoin’i yakalayacağını düşünmektedirler.

Bitcoin bu denli yükseliyor ise kredi çekip Bitcoin’e yatırım yapmayı düşünmektedirler. Bununla birlikte Bitcoin’in kısa süre içerisinde kendisini ikiye katlayıp çektikleri krediyi ilk ay kapatabileceklerine inanmaktadırlar.

Ne kadar yüksek miktarda yatırım yapılır ise o kadar fazla kazanacaklarını düşündükleri için varsa ev veya araba satıp bu piyasaya adım atmak istemektedirler.

Kripto para piyasasına yabancı olup yukarıda saydığımız üç düşünceden herhangi birine sahip olan bir kişinin bu piyasadan uzak durması gerekmektedir. Basit bir dille anlatacak olursak, en azından yakın bir zaman içerisinde kesinlikle herhangi bir Altcoin’in Bitcoin’i yakalamayı bırakın yarı değerine ulaşabileceği düşünülmemektedir. İkinci düşünce içinse, bu piyasaya kredi çekip girerseniz ve piyasa düşüş yaşarsa büyük kayıplar verirsiniz. İlk ay kredinizi kapatmayın bırakın, eğer çektiğiniz meblağ büyük ise aylık taksitlerinizi dahi yatıramayacak duruma gelebilirsiniz. Üçüncü düşünce ise en tehlikeli düşüncedir. Ev veya arabayı satıp bu piyasaya girmek tamamen bir çılgınlıktır. Ne olursa olsun bu bir borsadır ve borsalar da inişli çıkışlıdır. Kripto para piyasasının önü ne kadar açık olsa da yapacağınız bu yatırım dünyanızı karartabilir ve dönüşü olmayan gereksiz bir risk almış olursunuz.

Doğru Kripto Para Yatırımları Nasıl Olur?

Kripto para yatırımları öyle şakaya gelecek yatırımlar değildir. Yapılabilecek en doğru yatırım sizin hayatınızı etkilemeyecek ve kaybetseniz de çokta umurunuz da olmayacak bir meblağ ile yapacağınız yatırımdır. Yatıracağınız meblağ sizin için önemli olmayabilir ancak ne olursa olsun para paradır. Öncelikle kripto para piyasasını minimum üç ay boyunca takip etmeniz gerekmektedir. Bu takibi gerçekleştirdikten sonra yine acele etmeyin, çünkü yatırım yapacağınız coini iyice bir araştırmalısınız. Yatırım yapacağınız coinin, güvenilir, taşınabilir ve kabul edilebilir olması gerekmektedir. Bu hususları dikkate alıp ondan sonra yatırıma girişmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde üzülen yine siz olursunuz. Yatırım yapacağınız bir miktar paranın hemen hepsini yatırmayın. Aralıklarla parça parça yatırmanızı öneririz. Bu borsada bir nevi taktiktir. Elinde ki parayı parça parça yatırmak, eğer yanlış bir hesaplama yapmışsanız ve aldığınız coin düşüyorsa daha aşağı fiyatlardan tekrar alım yapmanıza olanak tanır ve böylece ortalamayı yakalamış olup daha çok kar elde etmeniz daha olası bir ihtimal haline gelir.